Telekalakítások

Telekalakításról röviden

A telekalakítás az ingatlan adataiban, döntően az alapterületében, elrendezésében történő azon változásokat jelenti, amely eredményeképpen a megrendelő által eltervezett változások az ingatlan-nyilvántartásban (térkép, tulajdoni lap) érvényesítésre kerülnek.

Főszabályként telket csak úgy szabad alakítani, hogy a terület rendeltetésének megfelelő használatra alkalmas legyen, továbbá annak alakja, terjedelme, beépítettsége és megközelíthetősége a jogszabályoknak és a szabályozási tervnek megfeleljen.

A telket – a nem építési telek telekegyesítése és telekhatár-rendezése kivételével – úgy kell alakítani, hogy a kialakuló telkek köz- vagy magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthetőek legyen.

A telekalakítások típusai

• telekfelosztás,
• telekegyesítés,
• telekhatár-rendezés,
• telekcsoport újraosztása.

A telekalakítási műszaki dokumentáció

A telekalakítási dokumentációt ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkező földmérő, vagy a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló jogszabályokban meghatározott földmérési és térképészeti szakképzettséggel rendelkező személy készíthet. A telekalakítási dokumentáció tartalmát a 384/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 2. melléklete tartalmazza, amelyek a következők:

• az ingatlan-nyilvántartási célú földmérési és térképészeti tevékenység részletes szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott záradékolt változási vázrajz,
• telekalakítási helyszínrajz,
• digitális adatállományok (telekalakítási helyszínrajz PDF formátumban) nem újraírható adathordozón.

A telekalakítási hatósági eljárás

Telekalakítás csak végleges telekalakítási engedély alapján érvényesíthető. A telekalakítást a földhivatal engedélyezi, előírt esetekben az építésügyi hatóság és más hatóságok, ”szakhatóság”-ként való megkeresése után.
A telekalakítási eljárás kérelemre induló eljárás, amely a közzétett formanyomtatványon nyújtható be.

A kérelem tartalma szerint a telekalakítási eljárás típusai a következők:

• telekalakítási engedélyezési eljárás,
• egyesített telekalakítási eljárás (magában foglalja a változásátvezetési eljárást is)

A telekalakítási engedély a döntés véglegessé válásától számított egy évig hatályos.

A telekalakítási engedély jogosultja a szükséges okiratok benyújtásával, az engedély egy éves hatályán belül, külön ingatlan-nyilvántartási eljárás megindításával kérheti a földrészlet adataiban történő, telekalakítással bekövetkező változásnak az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetését.

Ezzel szemben az egyesített telekalakítási eljárásban, a telekalakítással bekövetkező változásnak az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetésére irányuló eljárás automatikusan indul meg.

Eljárási díjak

A telekalakítás engedélyezésére irányuló első fokú eljárás igazgatási szolgáltatási díja (munkadíjon felül):

• 2-5 érintett ingatlan esetében: 12.000 Ft/ingatlan,
• 6-15 érintett ingatlan esetében: 60.000 + 10.000 Ft//ingatlan,
• 16-25 érintett ingatlan esetében: 160.000 + 1.000 Ft/ingatlan,
• 25 ingatlan felett: 170.000 + 500 Ft/ingatlan.

Mindezen kívül az ingatlan-nyilvántartási átvezetés díja további 6.600 Ft érintett ingatlanonként.


Amennyiben telekalakítással, illetve egyéb földmérési munkával kapcsolatban bármilyen kérdése merülne fel, vagy árajánlatot szeretne kérni, úgy kérem hívjon bizalommal a 06/70/5088666 telefonszámon, vagy írjon a geo.debrecen@gmail.com email címre!