Telekhatár kitűzése

Telekhatár kitűzésről röviden

Az életben gyakran előforduló problémaként jelentkezik a szomszédos ingatlanok tulajdonosai között fennálló, telekhatár helyzetével kapcsolatos birtokvita. Tapasztalataim alapján ilyenkor legtöbbször eldöntendő kérdésként merül fel az, hogy megfelelő helyen van-e egy épület, illetve épületrész, jó helyen fut-e a kerítés, vagy melyik ingatlanra esik a kivágandó fa.

Ilyenkor kell szakemberhez fordulni, aki a hatályos állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban tárolt földrészlet jogi határpontjainak, vagy megrendelői igény esetén egyéb pontjainak helyszíni kitűzését végrehajtja, illetve a megfelelő kitűzési dokumentációt elkészíti.

Fontos leszögezni, hogy a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 2012. évi XLVI. törvény alapján, a földrészlet-határvonalak kitűzési munkáinak végzése ingatlanrendező földmérő minősítéshez van kötve. Egyéb, más szakterületen dolgozó szakember (pl. építész tervező, vízügyi tervező, erdész, stb.) által elkészített vázlat, helyszínrajz nem alkalmas a birtokháborítás bizonyítására.

Telekhatár kitűzés folyamata

A hatályos jogszabályoknak megfelelő, szabályosan végrehajtott telekhatár kitűzés folyamata a következő:

  • a kitűzést végző ingatlanrendező földmérő, az illetékes ingatlanügyi hatóságtól (földhivatal) beszerzi a munka elvégzéséhez szükséges hiteles állami alapadatokat, és a korábbi földmérési munkarészeket;
  • igazolható módon értesíti a kitűzéssel érintett, illetve a szomszédos ingatlanok tulajdonosait a kitűzés helyéről és pontos időpontjáról;
  • a természetbeni használat szerinti határvonalat a mérnök beméri, majd az adatok kiértékelését követően a határpontokat a terepen kitűzi, fakaróval vagy festéssel megjelöli;
  • kitűzésről helyszíni jegyzőkönyvet vesz fel, amelyet az ingatlanügyi hatósághoz a földmérési dokumentációval együtt benyújt;
  • a kitűzési vázrajzon a kitűzött hatályos állapot és a természetbeni használat közötti területeltérést kimutatja;
  • a földmérő mérnök elkészíti kitűzési műszaki dokumentációt (mérési és számítási munkarészeket, kitűzési jegyzőkönyvet, továbbá a kitűzési vázlatot és vázrajzot), amelyet a kitűzést követően nyilvántartásba vétel céljából az ingatlanügyi hatóságnak megküld.

A térképi és a természetbeni állapot közötti eltérésnek megfelelő területrészt a mérnök a kitűzési vázrajzon, illetve vázlaton megjelöli, és annak mértékét feltünteti. Az eltérés jellegétől függően, ezen munkarészeket a kitűzés eredményének megfelelő felirattal látja el.

  • Szomszédos ingatlan tulajdonosa által elhasznált területrész esetén, a kitűzéssel érintett ingatlan tulajdonosát tájékoztatja attól, hogy a vázrajzon megjelölt területrészt nem használja, amelyet csak a szomszédos földrészlet tulajdonosának hozzájárulásával vagy véglegessé vált közigazgatási határozat vagy jogerős bírósági ítélet (egyezséget jóváhagyó végzés) alapján vehet birtokba.
  • Amennyiben a kitűzéssel érintett ingatlan tulajdonosa, a szomszédos földrészlet területéből használ el, tájékoztatja arról, hogy a vázrajzon megjelölt területrész az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázis szerint nem tartozik a kitűzött földrészlethez.

Az elhasznált terület birtokba vétele

A telekhatár kitűzéssel kapcsolatosan fontos kiemelni, hogy az ingatlanrendező földmérő nem hatósági személy; a szomszédos ingatlan tulajdonosa által elhasznált területrészt birtokba nem adhatja, annak betartására őt nem kötelezheti. Itt fontos leszögezni, hogy a tényleges birtoklás és tulajdonjog bizony gyakran eltérhet; ezért mindaddig amíg az elbirtokló fél a birtokláshoz való jogát nem bizonyítja (pl. korábbi ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonszerzéssel), addig az ingatlan tulajdonosa az elbirtokolt területrész nem veheti birtokba. Mindennek megfelelően, közös megegyezés hiányában az elhasznált területrészt, a tulajdonos csak vagy véglegessé vált közigazgatási határozat vagy jogerős bírósági ítélet (egyezséget jóváhagyó végzés) alapján veheti birtokba.


Amennyiben telekhatár kitűzéssel, illetve egyéb földmérési munkával kapcsolatban bármilyen kérdése merülne fel, vagy árajánlatot szeretne kérni, úgy kérem hívjon bizalommal a 06/70/5088666 telefonszámon, vagy írjon a geo.debrecen@gmail.com email címre!